Kayseri sohbet


Kayseri Sohbet kaptansohbet.com :Kayseri sohbet siteleri olarak sizlere üyeliksiz ve ücretsiz bir şekil de bedava chat hizmeti sağlıyoruz. Kayseri bedava sohbet

Kayseri’nin İlçeleri: Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Talas, Tomarza, Yahyalı, Yeşilhisar’dır.

Coğrafyası: İç Anadolu’nun Kızılırmak bölümünde, kuzeyde Yozgat ve Sivas, batıda Niğde ve Nevşehir, güneyde Adana, güneydoğusunda Kahramanmaraş ve doğuda Malatya illeri arasında yer alır. Denizden yüksekliği 1050m.dir.

İklimi: İlde, İç Anadolu Bölgesi’nin tamamında olduğu gibi, bozkır iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve yağışlı geçer.

Tarihçesi: Kayseri, Orta Anadolu’ da 3917m. yüksekliğindeki Erciyes Dağı eteklerinde kurulmuş, 6000 yıllık tarihi olan en eski yerleşme yerlerinden biridir. M.Ö. 4000’den yani, Kalkolitik Çağlarından başlayarak Asur, Hitit, Frig, Roma,Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’nde önemli bir kültür ticaret merkezi olmuştur.

Ne Yenir: Pastırma ve Sucuk, Kayseri’nin meşhur mantısı (yağ, tepsi, vs) mutlaka tadılmalıdır.

Ne Alınır: Bünyan ve Yahyalı halısı ile ünlü olan Kayseri’de pastırma ve sucuk alınması gereken yiyecek malzemeleridir.

Kayseri’ye nasıl gidilir?

Karayolu: Kayseri günümüzde Karayollarının önemli bir kavşak noktasındadır. Kuzeybatıda Ankara’ dan gelen devlet yolu ile güneyden Adana ve Niğde’ den gelen yol, Kayseri şehir merkezinin 15 km. kuzeybatısında Boğazköprü mevkiinde birleşir. Buradan doğuya yönelen yol şehir çıkışında ikiye ayrılır ve yollardan biri Samsun-Sivas, diğeri de Malatya eksenine bağlanır. Bu haliyle Kayseri’den Türkiye’nin her tarafına ulaşım imkanı vardır.

Havayolu: Şehir merkezine 6 km. uzaklıkta bulunan Erkilet Havaalanından THY, Kayseri-İstanbul-Kayseri olmak üzere yaz ve kış çerçevesinde her gün karşılıklı seferler düzenlenmektedir.

Demiryolu: İstanbul ile Ankara’nın doğu ve güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illere bağlantısı Kayseri üzerinden gerçekleşmektedir. Afyonkarahisar, Konya, Karaman ile güneyde Mersin, Adana’ dan gelen demiryolu hattı il merkezinin kuzey batısındaki Boğazköprü istasyonunda Ankara hattına bağlanmaktadır.Cumhuriyet Meydanı, Kayseri’nin kalbi desem yanlış söylemiş olmam. Ortasında Atatürk Heykeli  ve Saat Kulesi, hemen yanlarında ise Kayseri Kalesi ve Kapalı Çarşı gelen ziyaretçilerine selam veriyor adeta. Yine Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan yeraltı çarşısını, Hunât Hatun Camii’ni ve Bürüngüz Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Kayseri’nin insanı çok sempatik ve genelde kendine has şiveleri ile konuşuyorlar. Burada “Nasılsınız” yerine aralarında “Nörüyon” diyorlar 🙂 gibi… kendine has ve bir o kadarda güzel şiveleri var. Futbola düşkünlüğü ile bilinen Kayseri’de, Kayseri Kadir Has Stadyumu modern yapısıyla bölgeye çok yakışıyor.


Etiketler : ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

google-site-verification: google25a33fa579ce07d4.html