Hakkari Sohbet Odaları


Hakkari Sohbet Odaları Hakkari ili Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinin güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Kuzeyinde Van, batısında Şırnak illeriyle komşudur; doğusunda İran’a, güneyinde de Irak’a sınırı vardır.
Ayrıca Hakkari ili matematiksel konum olarak 36° 57′ ve 37° 48′ kuzey enlemleriyle, 43° 17′ ve 44° 48′ doğu boylamları arasında yer alır.Türkiye’nin güneydoğu köşesinde derin ve uzun Zap Vadisi’nin güney yamacına kurulu, dört bir yanı dağlarla çevrili Hakkâri Anadolu, Mezopotamya ve İran üçgeninde yer alan coğrafi konumuyla birçok topluluğun ilgisini çekmiş ve birçok millete vatan olmuştur. İlin tarihi Paleolitik Çağ’dan başlamaktadır. İl sınırları içinde çeşitli yerlerde bulunan kaya resimleri Neolitik Çağ’a tarihlenmektedir. M.Ö. 6. yüzyıl başlarına kadar bölgeye Urartular egemen olmuşlardır. Çevrenin zorlu koşullarına rağmen güçlü bir örgütlenme gerçekleştiren Urartular bölgede sivil ve askeri amaçlı, ‘Ordu Yolu’ diye adlandırılan ve belirli bir kesimi günümüze ulaşan bir ulaşım ağı kurmuşlardır. Urartu toprakları zaman zaman Assur tehdidini yaşamış, M.Ö. 560 yılında Med saldırısı ile tarihten silinmiştir. Urartularla birlikte Assurluları da yok eden Medler, Pers istilası ile yok olmuştur. Perslerin ise Büyük İskender tarafından egemenliği silinmiştir. Büyük İskender’den sonra Seleukos Krallığı’nın, İran’da bir krallık kuran Partların, Sasanilerin ve Müslüman Arapların hâkim olduğu yörede daha sonra Roma, Bizans, Selçuklu, İlhanlı, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safevi dönemleri yaşanmıştır. Yazılı olarak bölgenin adına ilk defa Arap kaynaklarında rastlanmaktadır. Ünlü Arap tarihçisi İbn-i Havkal, Hakkar aşiretinin adına dayanarak Van Gölü’nün güneyine düşen bölgeyi ‘Hakkâriye’ (Hakkarların beldesi) adıyla anmaktadır. Hakkar aşireti bölgede bugün de varlığını sürdüren 12 Ertuşi (Hertuşi) oymağıyla 12 Pinyanişi oymağından oluşmaktadır. Hakkâri 1536’da Kanuni Sultan Süleyman döneminden itibaren Osmanlı egemenliğine girmiş ve Hakkâri adıyla anılmıştır.

Coğrafi Konumu

Hakkâri’nin kuzeyinde Van, doğusunda İran, güneyinde Irak, batısında Şırnak bulunmaktadır.

İklimi 
Hakkâri’de karasal ikim hüküm sürmektedir. Bu nedenle kışlar soğuk ve sert yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Ulaşımı
Diğer şehirlerden Hakkari’ye hangi ulaşım araçlarıyla gelinecekse ilk durağın Van ili olacağı bilinmelidir. Çünkü Hakkari’ye ait bir otobüs firması yada Hakkari’de kurulu olan bir otobüs terminali yoktur.

Hakkari’ye gelmek isteyenler, ister havayolunu, ister karayolunu, isterse demiryolunu tercih etsinler Van aktarmalı olarak Hakkari’ye ulaşımlarını sağlarlar. Van – Hakkari arası 220 km’lik düz asfalt bir karayoluyla bağlanır. Van’dan otobüs yada dolmuşlarla 3 ile 4 saat arası bir yolculuktan sonra Hakkari’ye varılır.


Etiketler : , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

google-site-verification: google25a33fa579ce07d4.html