Artvin Sohbet Odaları


artvin sohbet.

Hatila Vadisi

chatÇoruh nehri’nin kollarından biridir Hatila Vadisi. Aertvin’in Merkez ilçesinde bulunan bu tabiat güzelliğinin içerisinde birçok dere akmaktadır.

Hatila Vadisi Milli Parkı’na merkezden 10 kilometre sonra ulaşabilirsiniz. Yol boyunca değişik kayaçlar gözünüze çarpacak ve bu genç vadi özelliği taşıyan bölgeye hayran kalacaksınız. Nadir bulunan bir nokta olan Hatila Vadisi, size yeşillikleri, dağların muhteşem uyumunu sunacak. Artvin gezinizde bol miktarda huzur ve sessizlik hissedeceksiniz.Sonbahar aylarında renk cümbüşünün yaşandığı Artvin’in Karçal Dağları ve eteklerindeki göller, ziyaretçilerini büyülüyor.Her mevsim ayrı güzellikler sunan Artvin’in etrafını saran Karçal Dağları, zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı çeşitliliğiyle doğa ve fotoğraf tutkunlarını kendisine çekerken, sonbahar aylarında hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte ağaçlar farklı renklere bürünerek doğal bir güzellik oluşturuyor.Vadilerde bitki örtüsündeki renk cümbüşü sonbaharın tüm izlerini yansıtırken, eteklerde bulunan buzul göllerin manzarasına ise doyulmuyor.Beyaza bürünmüş dağların zirvelerinin sisli halinin de bu manzaraya katılması, fotoğraf tutkunlarına eşsiz dakikalar yaşatıyor.Fotoğraf tutkunları, renk cümbüşünü görüntüleyebilmek için Borçka’nın Heba Yaylası ve Şavşat’ın Aşağı Koyuncu, Yukarı Koyuncu ve Yavuz köyünü mesken tutuyor.Yaylacılar ve orman köylüleri ise ilk kar düşene kadar evlerinde zaman zaman bölgeye gelen doğa tutkunlarını ağırlayarak misafirperverlik örneği sergiliyor.Sonbahar renklerinin ayrı bir güzelliği olduğunu vurgulayan Balta, “Doğanın renkleri içerisinde insan adeta kendini yeniliyor. Renklerle birlikte akan su ile birlikte adeta sizin de yorgunluğunuz üzerinizden akıp gidiyor” dedi.Karedeniz, hepimizin bildiği gibi ülkemizin doğa güzellikleri bakımından ne zengin bölgelerinden biri. Bu bölgenin en güzel yerlerinden biri de hiç kuşkusuz  Artvin Gelin bu doğa güzellikleriyle dolu ilimize bir bakalım.Kafkasör Yaylası, Artvin şehir merkezinin 10 kilometre güneybatısında yer alıyor. Ormanlarla çevrili yaylanın yüksekliği 1250 metre. Ender bulunan bitki türlerine sahip yayla, her yıl Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.Dünyada ilk sırada gelen 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki Atatürk heykeli turistlerin bir hayli ilgisini çekmektedir.Resmi kayıtlarda “18 yy’da yapılan bir köprüdür” dense de yaklaşık 650-700 yıllık bir köprü olduğu sanılmaktadır. Moloz taş ve kesme taşlardan inşa edilmiştir.

Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan Mençuna Şelalesi, Artvin’de gezilecek onlarca doğa güzelliğinden bir tanesidir.

Kamilet Vadisi’nde yer alan Mençuna Şelalesi, çevresindeki bitki örtüsü ile bütünleşerek muhteşem bir doğa ortamı sunmaktadır.Borçka Karagöl, kamp ve karavan turizmi için ideal bir yerdir. Mevcut alan içerisinde işletilmekte olan 20 yatak kapasiteli bir misafirhane bulunmaktadır. Alana giren ziyaretçi sayısı yıllık ortalama 20.000 kişidir.Denizin asi çocuğu Kazım Koyuncu’nun mezarlığı Artvin ‘in Hopa ilçesinde ziyarete açık halde bulunmaktadır.

Doğal ögelerin ördüğü Karagöl, ender manzara güzelliklerine sahiptir. Ayrıca gölün kuzeydoğusundaki Bagat mevkii ve çevresinde çim kayağı pisti niteliğine sahip alanlar mevcuttur.

Ender manzara güzellikleri, kültürel, rekreasyonel ve turistik potansiyeli olan sahada bitki türlerinden; Ağaç olarak; Ladin, Sarıçam, Ahlat, Ağaççık olarak; orman gülü, Kızılcık, Fındık, Çalı olarak; Orman Çileği, Böğürtlen ve Otsu bitkiler olarak da; Eğrelti ve çayır otları bulunmaktadır.

Sık sık belediye etkinlikleri kapsamında düzenlenmekle birlikte bireysel olarak da yapılabilecek olan bu etkinlik, eşsiz doğa ile insanı bir araya getiriyor.

Yer yer kamp yapabileceğiniz huzur dolu doğa içerisinde, birçok hayvan ve bitki türlerini bir arada görebilirsiniz.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin’e bağlı Şavşat İlçesi’nde yer alan bu park göl ve yaylanın birleşmesinden oluşmuştur. Muhteşem bir manzarası bulunan Karagöl Sahara Milli Parkı kesinlikle Artvin’deki en değerli bölgelerden biridir. Bu büyüleyici ortamda kamp yaparak huzur dolu zaman geçirebilirsi

Maral Şelalesi

Bölgenin en muazzam görünüşe sahip doğal güzelliklerinden biri olan Maral Şelalesi Artvin ziyaretlerinde muhakkak görülmesi gereken yerlerdendir. Buradaki her dakikanızı ölümsüzleştirmek isteyecek ve fotoğraf makinenizi elinizden düşüremeyeceksiniz. Şavşat ilçe sınırlarında bulunan kale bölgeye gelenlerin en fazla ziyaret ettiği eserlerden biridir. 10. yy’da Bagrat Krallığı tarafından inşa edilen bu tarihi kaleyi Artvin seyahatiniz esnasında kesinlikle görmeyi ihmal etmeyin.

İskenderpaşa Camii

Şehirdeki en kadim İslami yapıdır. Yapımı Halife H. Osman zamanına dayanmaktadır. Daha sonra Osmanlı döneminde cami tadilat geçirmiştir. Bu değerli ibadethane kesinlikle unutulmamalıdır.

Hatila Vadisi

Bu vadi Çoruh nehrinin bir kolunun bölgeye akmasından oluşmuştur. Etrafı doğada saklı bir cennet olarak adlandırılan bölge şehrin gürültüsünden uzak huzurlu dakikalar geçirmek için çok ideal bir yer. Artvin gezinizde ihmal etmeyeceğiniz doğa harikalarından biri de Hatila Vadisi’dir.

İbrikli Kilisesi

Artvin’in Borçka İlçesi’nde bulunan yapının Doğu Roma (Bizans) dönemine ait bir eser olduğu düşünülmektedir. İsmini bulunduğu İbrikli Köyü’nden alan tarihi ibadethane bölgenin tarihi olarak da değerli bir yapıya sahip olduğunu kanıtlamaktadır.

Yıldız Gölü

Karçal Dağları’nın eteklerinde bulunan bu büyüleyici gölün suyu yaz-kış buz gibidir. Kar suları ile beslenen bu göl her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Artvin’e yolu düşen herkesin bu harika güzelliği keşfetmesi gerekiyor.

Bilbilan Yaylası

Artvin birbirinden şahane yaylaları olan bir merkezdir. Bu yaylalardan biri de Bilbilan Yaylası’dır. Yaylada yaz aylarının başından sonuna kadar kocaman bir pazar faaliyet göstermekte ve ziyaretçilerin her isteğine cevap vermektedir. Bölgeyi ziyaretinizde nefis tatlara ulaşabilecek ve yayla çevresindeki doğa harikasına hayran kalacaksınız.

Artvin Kalesi

Bulunduğu mevki ve tarihi açıdan harika bir görünüme sahip olan Artvin Kalesi bölgenin sembol eserleri arasında yer almaktadır. Artvin seyahatinizde öncelik vereceğiniz ziyaret alanlarından biridir.

Ortacalar Çifteköprü

Tam 700 yıllık bir mazisi bulunan bu köprü inşa edildiği devrin izlerini taşımaktadır. Ayrıca yakın geçmişte restore edilmiştir. Arhavi ilçesinde bulunan bu köprü üzerinde bulunduğu dere ve etrafındaki ormanlarıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip. Vaktiniz olduğunda bu köprüye zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

Artvin Gezi Rotası – Görülmeye Değer Yerler

Yemyeşil ormanları, heybetli dağları, birbirinden güzel yaylaları, krater gölleri ve 5000 yıllık tarihi mirası ile Karadeniz’in cenneti andıran kentlerinden biri olan Artvin’de gezilecek yerler ve doğal güzellikler sizi bekliyor olacak. Harika doğası ve güzellikleri ile gezilecek yer sayısı fazla olan Artvin’e yolunuz düştüğünde eğlenceli keşiflere çıkacaksınız.

Karadeniz’in en önemli ve gelişmiş turizm bölgeleri arasında yer alan Artvin kayak merkezi, şelaleler, kilise ve camiiler, yaylalar ile sizlere daha önce yaşamadığınız bir tatil deneyimi yaşatacak. Artvin’e ilk kez gelecekseniz Artvin gezilecek yerler listemize göz atmanız faydalı olacak. Sizler için dolu dolu bir Artvin gezi rehberi oluşturduk. Haydi Artvin’e

Artvin gezi rehberi:

Mençuna Şelalesi

Artvin’de gezilecek yerler arasında belki de en önemlisi Mençuna Şelalesi’dir. Karadeniz turları ile mutlaka görülen yerlerden olan Mençuna Şelalesi, muhteşem atmosferiyle sizi büyüleyecek. Doğal güzelliklerini seyre dalarken mesire alanlarında piknik yapabileceksiniz.

Karagöl

Artvin merkeze 57 km bulunan Karagöl, Artvin gezilecek yerler listemizde ilk sıralardadır. Karadeniz’in saklı kalan cennetlerinden bir tanesi olan Karagöl, aslında bir heyelan gölüdür. 1900’lü yılların başlarında Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınlarında bulunan bir tepenin kayması sonucu Klaskur deresinin önünü kapatması ile meydana gelmiştir. Eşsiz fotoğraf kareleri sunan muhteşem görüntülere sahiptir.

Artvin Kalesi

Artvin kalesi, Çoruh nehri üzerinde bulunan Artvin köprüsünün karşısında yer almaktadır. Artvin gezi programımızdaki kalenin içinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Karadeniz’in en önemli tarihi eserlerinden biri olarak dikkat çekmektedir.

Atatürk Heykeli

Dünyanın en büyük Atatürk Heykeli’ni Artvin’de göreceksiniz. Artvin gezisi sayesinde heybetli dağların önünde yükselen Atatürk Heykeli ile gururlanacaksınız.

Karçal Dağları

Artvin’de gezilecek yerler arasında en önemlilerden biri Karçal Dağları’dır. Berta vadisi, Çoruh vadisi ve Gürcistan sınırlarına kadar uzanan Karçal Dağları 3429 metre yüksekliğiyle sizleri büyüleyecektir. Dağlarda trekking  yapabilir ve yaban hayatı gözlemleyebilirsiniz.

Tekkale Köyü

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı olan Tekkale Köyü de Artvin gezilecek yerler listenizde bulunmalıdır. Eski adı Dörtkilise olan köyde dört adet kilise bulunuyor gerçekten. Gelmişken bu  kiliseleri de görün elbette.

Barhal Çayı

Artvin’de nereler gezilir diyenlere Barhal Çayı’nı önerebiliriz. Yerli ve yabancı turisteler tarafından kano ve nehir kayağı yapmak için tercih edilen Barhal Çayı, yüksek dağlarla çevrilidir ve Çoruh Nehri’ne dökülür. Görmeniz gereken yerler arasındadır.

Satlel Kalesi

Artvin tarihi yerler açısından da oldukça zengin. Artvin turları ile görülen Satlet Kalesi, Şavşat’ın 2 kilometre uzaklığında Söğütlü köyünde bulunmaktadır. Bagrat krallığı tarafından yapılmıştır. Evliya Çelebi ise Seyahatname adlı kitabında bu kaleden bahsetmiştir. Şimdilerde harap halde olsa da tarih meraklılarının görmesi gereken yerlerdendir.

Porta Manastırı

Porta Manastırı da Artvin’de gezilecek yerler arasındadır. Artvin merkez ilçesinde bulunan manastır Pırnallı köyünde bulunmaktadır. Manastır 896-918 yıllarında Prens Khaouli tarafınca inşa ettirilmiştir.

Beyazsu Yaylası

Yayladaki kayalardan köpürerek çıkan su nedeniyle Beyazsu Yaylası olarak anılan yayla Artvin gezilecek yerler rotanızda olsun. Karçal Dağları eteklerinde bulunan yaylada yeşile ve maviye doyacaksınız. Fotoğraf makineniz her daim elinizde olsun!

Ortacalar Çifte Köprü

Çifte Köprü, Artvin’e gelen turistlerin ilk ziyaret noktalarından biridir. Artvin gezi programı dahilinde ziyaret edilen köprüye ilçeden 15 dakikada ulaşabilirsiniz. 700 yıllık olduğu söylenen köprü Artvin’in en önemli tarihi miraslarındandır.

Hatila Vadisi

Artvin’in doğal güzellikleri arasında yer alan Hatila Vadisi, milli park olarak konuklarını ağırlamaktadır. Çoruh nehrinin kollarından biri olan Hatila’da huzuru ve sakinliği bulacaksınız. Artvin gezisi için burayı da aklınızın bir köşesine not edin.

İskenderpaşa Camii ve Türbeleri

Artvin tarihi yerler gezinizde İskenderpaşa Camii ve türbelerini unutmayın. Hz. Osman döneminde yapılmış olan cami tarihte keyifli bir yolculuk yapmanızı sağlayacak.

Ferhatlı Kalesi

Ferhat ile Şirin’in buluştukları kale olarak ünlenen Ferhatlı Kalesi de Artvin’de nereler gezilir diyen konuklara sunacağımız alternatiflerden biridir. Kale günümüze kadar hiç onarım görmemiş olup, son yıllarda define avcıları tarafınca zarara uğratılmıştır.

Otingo Kaplıcası

Artvin turları ile kaplıcaları da ziyaret edebilirsiniz. Artvin Borçka’nın 300 yıllık şifa kaynağı olan kaplıca, ilçe merkeze yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıktadır. Romatizma gibi rahatsızlıklara iyi gelen şifalı suları olan Otingo Kaplıcasını da ziyaret edebilirsiniz.

Opiza Manastırı

Opiza Manastırı, Artvin’in merkez ilçesine bağlı olan Bağcılar köyünde bulunmaktadır. Artvin’de gezilecek yerler arasında bulunan manastır Ardanuç kalesini de İberya Krallığı merkezi haline getiren Kral Vahtang tarafından yaptırılmıştır. Ulaşımı kolay olduğu için ziyaretçi sayısı fazladır.

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı da Artvin’in doğal miraslarındandır. Hopa ilçesinde bulunan Çamlıköy sınırları içinde olduğundan kolay bir ulaşıma sahiptir. Artvin gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Camili Gorgit Tabiat Alanı

Yemyeşil doğasıyla sizleri büyüleyecek olan bir diğer tabiat alanı da Camili Gorgit’tir. Anıt ağaçlar ile çevrili olan tabiat bölgesi yaklaşık 491 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Yaşlı ağaçlar ve yırtıcı kuş türleri de gözlemlenmektedir.

Tibeti Kilisesi

Artvin gezi listenize Tibeti Kilisesi’ni de ekleyin. Artvin Şavşat ilçesine bağlı Cevizli köyünde bulunan Tibeti Kilisesi, 10. Yüzyılda yapılmıştır. Kilise içindeki havari figürleri ise dikkat çeken detaylar arasındadır.

Barhal Kilisesi

Barhal Kilisesi, Artvin gezisi içinde göreceğiniz bir diğer kilise olacak. Yusufeli ilçesinde bulunan kilise ilk olarak Gürcü manastırı olarak inşa edilmiştir. Manastırın ise günümüze gelebilen tek yapısı bu kilisedir. Cami olarak da kullanılmış olan kiliseyi görmeniz gerekir.

Şavşat Kalesi

Artvin tarihi yerler arasında Şavşat Kalesi de bulunmaktadır. Artvin il merkezine 70 km uzaklıkta bulunan Şavşat Kalesi, turistler tarafından yoğun ilgi gören yerlerdendir. Doğa ile tarihin bütünleşmesine tanık olmak isteyenlerin görmesi gerekir.

Atabarı Kayak Merkezi

Dört mevsim tatil yapmaya müsait olan Artvin’de nereler gezilir diyenler için kış önerimiz Atabarı Kayak Merkezi olacak. Kayak yapmak ve farklı bir macera yaşamak isterseniz rotanızı Atabarı Kayak Merkezi’ne çevirmelisiniz.

Maral Şelalesi

Artvin’de gezilecek yerler bitmiyor. Doğu Karadeniz bölgesinin en dikkat çeken doğal güzelliklerinden biri olan Maral şelalesi sizlere hiç bilmediğiniz bir dünyanın kapılarını açmak için bekliyor. Maçahel vadisi içinde yer alan şelaleye kolayca ulaşabilir ve muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

İbrikli Kilisesi

Bizans döneminde inşa edilen İbrikli Kilisesi, Artvin gezilecek yerler arasında büyük bir öneme sahiptir. Keşfedilmeyi bekleyen Artvin miraslarından biri olan İbrikli Kilisesi, harap bir halde olsa da görülmeye değerdir.

Gevhernik Kalesi

Artvin’in tarihsel dokularından biri olan, Gevhernik kalesi de Artvin gezi listenizde olmalı. Şehrin önemli kaleleri arasında olan Gevhernik, etrafı surlarla çevrili olan tek kale özelliği taşıyor. M.Ö yapılan bu kaleyi görmeden tatilinizi bitirmeyin!

Papart Vadisi

Şavşat ilçesine bağlı olan Meydancık beldesinden ulaşabileceğiniz Paparat Vadisi, çeşit çeşit bitki örtüsü ve kuş türleri ile sizleri bekliyor. Doğaseverlerin mutlaka görmesi gereken vadiyi siz de Artvin gezisi programınıza alın.

Yeni Rabat Kilisesi

Ortaçağ döneminde bölgeye hakim olan Bagratlı Krallığınca yaptırıldığı tahmin edilen kilise mimarisinde özellikle içteki planı dışa yansıtan üçgen nişler kullanılmıştır. Nişlerin sayılarının pencere açıklarından fazla olmasına bu kilisede rastlanır. Artvin’de nereler gezilir diyenlere parmakla gösterilen bu ilgi çekici kiliseyi siz de ziyaret etmelisiniz.

Macahel

Borçka ilçesine bağlı altı ayrı köyden oluşmaktadır. Ülkemizin dokunulmamış nadir ormanlık alanlarından biri olması nedeniyle Macahel, özellikle de doğaseverler için mükemmel bir yerdir. Kış manzarasının da enfes olduğu köyü Artvin’de gezilecek yerler rotanıza hemen ekleyin!

Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin gezilecek yerler listemizin son önerisi de Cehennem Deresi Kanyonu’dur. Dik patikalarla dolu, olan kanyon Amerika’nın Arizona eyaletine bağlı olan Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu özelliğini taşımaktadır. Ardanuç kara yolunun 25. Kilometresinde bulunan kanyonu mutlaka görmelisiniz.

Artvin’de nereler gezilir yeteri kadar öneride bulunduk galiba. Artvin’de gezilecek yerler saymakla bitmediği için gördüğünüz her yerin muhteşem bir gezi rotası olduğunu unutmayın. Yola çıkmadan Artvin gezi listenizi yanınıza alın ve eşsiz güzelliklere yakından tanık olun. Unutamayacağınız bir Artvin turu sizi bekliyor!

 


Etiketler : , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

google-site-verification: google25a33fa579ce07d4.html